Jak šít úplet? Podívejte se na 10 pravidel pro šití úpletu. Jak na to s běžným šicím strojem a jak využít overlock a coverlock?

Šití pružných úpletů, známých jako tričkovina nebo teplákovina, je bez speciálního šicího stroje poněkud záludné. A i když některé domácí švadlenky říkají, že to jde, je to vždy jen kompromis. Dokonalý vzhled švů úpletu lze dosáhnout pouze pomocí overlocku, v některých případech coverlocku. Přesto se podíváme na postup, jak lze dosáhnout alespoň průměrný výsledek i při šití úpletu běžným šicím strojem. Ty moderní alespoň umožňují různé vychytávky, které nám to zjednoduší (například vhodný pružný steh, použití kráčející patky apod.). Kdo to však s domácí krejčovinou, ať již jako hobby, nebo pro drobný přivýdělek myslí vážně, a chce šít i z úpletů a dalších pružných materiálů, bude potřebovat i overlock a nejspíš i coverlock.

Šicí stroj by měl být součástí vybavení každé domácnosti. Pokud se ale chcete pustit do šití úpletů, k běžnému šicímu stroji si raději pořiďte i overlock a coverlock.

Šicí stroj by měl být součástí vybavení každé domácnosti. Pokud se ale chcete pustit do šití úpletů, k běžnému šicímu stroji si raději pořiďte i overlock a coverlock.

TIP:

Šicí stroje Brother nabízí klasické stroje pro šití, overlocky i coverlocky.

10 pravidel pro šití úpletu na klasickém šicím stroji

Pokud dodržíte nejdůležitější pravidla, na která se nesmí při šití úpletu na běžném šicím stroji zapomenout, dosáhnete přijatelné výsledky. Ušijete si něco pro sebe, možná pro dítě. Zvládnete tepláčky, tričko, nějakou tu hračku. Nic na chlubení to však nebude a rozhodně se s tímto výsledkem nebudete moci vydávat za profíka. Pravdou ale je, že moderní šicí stroje vám v tom budou nápomocny. Takže se pojďte dát do šití úpletu a podívat se na 10 pravidel pro šití úpletu na klasickém šicím stroji.

Máme pro vás 10 pravidel pro šití úpletu na klasickém šicím stroji.

Máme pro vás 10 pravidel pro šití úpletu na klasickém šicím stroji.

1. Bez speciální jehly se do šití úpletu vůbec nepouštějte

Úplety jsou charakteristické tím, že nemají pružné samotné vlákno, ale pružné je speciální provázání vláken v tkanině mezi sebou. Tuto vazbu běžnou jehlou snadno narušíme. Důležité je proto používat jehly s kulatou špičkou. Kulatými jehlami jsou právě jersey a ball point. Použít jdou obě. Jenom díky šití pomocí těchto jehel nedojde k tomu, že se u švů neobjeví poškozená integrita úpletu v podobě malých dírek.

2. Zapomeňte na začišťování okrajů

Buďte tentokrát trochu líné a okraje úpletu raději nezačišťujte. Úplety se na krajích netřepí a není to zapotřebí. Současně se vám nestane, že se vám pružná látka na okrajích natáhne, stane se nerovnoměrně širokou a zvlní se. Takže bez klasického začišťovacího cik-caku bude výsledek rozhodně lepší.

3. Šijte vždy pružným stehem

Obvykle každý šicí stroj nějaký pružný steh nabízí. Může jít o entlovací steh, cik-cak, tříkrokový rovnosteh (šije dva stehy dopředu a jeden zpátky dozadu, a pořád dokola). Není to ideál, ale k zachování pružnosti tkaniny a k tomu, aby se steh netrhal, budou tyto stehy stačit.

4. Pro konce triček a rukávů používejte dvojitou jehlu na úplety

Dvojjehla nejenže vytvoří pravidelně dvojitý steh, jak se na okraje triček patří, ale současně je tento steh přirozeně pružným a netrhá se.

5. Použijte pružnou niť

Nečekejte, že její pružnost poznáte tím, že ji dokážete natahovat v ruce. Obvykle ne. Elastické šicí nitě ale významně ovlivňují pružnost finálního stehu a méně se trhají. Používají se i pro overlocky.

6. Ideální je šít s tzv. kráčející patkou

Při standardním šití je látka posouvaná pouze zoubky pod patkou. U šití nepružných látek držíme vrchní a spodní látku rukou a pomáháme oběma vrstvám se společně posouvat. U úpletů je to problém. Pevným přidržováním totiž látku natahujeme. Tím dochází ke zvlnění švu a mnohdy i k jeho trhání se už během šití. Poškodit můžeme i samotný úplet. Kráčející patka umí pomoci s posunem horní vrstvy látky a tak zmiňované problémy s natahováním látky eliminuje. Látku z úpletu nikdy nenatahujte!

7. Snižte si přítlak patky

Pokud kráčející patku nemáte, nastavte si nižší přítlak patky. Látka vám bude lehčeji prokluzovat a bude držet dohromady spodní a vrchní část sešívaného materiálu. Zjistěte si ale, jestli to váš šicí stroj umožňuje.

8. Nastavte si správně napětí spodní nebo i horní nitě

Obvykle je při šití úpletu nutné spodní niť více povolit. Žádoucí to může být i u horní nitě. Jak moc, to se říct nedá. Je třeba vzít kousek úpletu, který hodláte šít a zkoušet, co si právě tento konkrétní úplet žádá.

9. Rozžehlujte švy

Kdysi mi jeden slavný český módní návrhář řekl, že nejdůležitější, co jej ve škole při studiu módního návrhářství naučili, je, že 90 % úspěchu modelu je v zažehlování během procesu šití. No a u úpletů na to často zapomínáme. Ale neměli bychom. I v tomto případě je to důležité.

10. Nestříhejte, řežte

Pro práci s úpletem raději zapomeňte na klasické krejčovské nůžky. Optimální je pořídit si podložku a řezací kolečko. S ním nedojde k nežádoucímu natahování látky, které je typické při stříhání nůžkami. Ale bude to chtít trochu cviku.

Chcete použít klasický šicí stroj pro šití úpletů? Budete muset chvíli hledat optimální nastavení.

Chcete použít klasický šicí stroj pro šití úpletů? Budete muset chvíli hledat optimální nastavení.

Začínejte s pevnějšími úplety

Optimální je si nejdříve šití úpletu vyzkoušet třeba na starém tričku. Jednodušší je šití pevnějších a méně pružných úpletů. S těmi je vhodné začít. Do tenoučkých se pouštějte až s více zkušenostmi. Látky jsou dnes drahé, tak ať vás zbrklost nemrzí. Nespěchejte a zkoušejte.

Chcete šít úplety jako profesionál? Pořiďte si overlock a coverlock

Tak nádherné švy a začištěné kraje, jaké vidíte na zakoupených oděvech z úpletů, lze dosáhnout pouze speciálními stroji – overlockem a coverlockem. Overlock začišťuje, stříhá a sešívá úplety i další materiály. Je nepostradatelným pro šití pletenin a strečových materiálů. Coverlock má využití tehdy, když upravujeme délky rukávů, tepláků a spodních švů triček. Umí švy otočit směrem dovnitř tak, aby se staly neviditelnými. Jenom s těmito dvěma typy šicích strojů dokážeme šít z úpletů jako profesionálové.

Overlocky Brother jsou ideálním šicím strojem pro šití úpletů.

Overlocky Brother jsou ideálním šicím strojem pro šití úpletů.

Zdroj obrázků: Depositphotos, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail