Naučte se nosit dámský smoking a tuxedo a zařaďte je konečně do svého šatníku! Pořád se nosí a nemusí jít pouze o náhradu večerních šatů.

Smoking, neboli tuxedo – tento typicky pánský prvek šatníku, nás ženy fascinuje odjakživa. Předělat jej na dámský smoking a prezentovat jej tak jako vrchol ženské emancipace se v módní historii objevilo již mnohokrát a letošek dámskému smokingu opět fandí. Už od loňska, kdy se v něm objevila oblečená Angelina Jolie na červeném koberci, kdy jej do své kolekce přidala značka Dolce&Gabbana, až po dnešek, kdy se v něm například Rihanna vydala jako v jediném kousíčku oděvu na předávání cen British Fashion Awards. Takto odvážně jej nejspíš nosit nebudeme, přesto – víte, jak se nosí dámský smoking? Nemusí jít jen o kousek, kterým nahradíte večerní šaty! Elegantní uplatnění najde v dámském šatníku mnohem častěji.

Smoking a tuxedo vypadají v dámském šatníku úžasně! Umožňuje také různé kreativní hrátky nebo design jako pro Femme Fatale.(Móda: Dion Lee)

Smoking a tuxedo vypadají v dámském šatníku úžasně! Umožňuje také různé kreativní hrátky nebo design jako pro Femme Fatale.(Móda: Dion Lee)

Smoking a tuxedo vypadají v dámském šatníku úžasně! Umožňuje také různé kreativní hrátky nebo design jako pro Femme Fatale.(Móda: Dion Lee)

Smoking a tuxedo vypadají v dámském šatníku úžasně! Umožňuje také různé kreativní hrátky nebo design jako pro Femme Fatale.(Móda: Dion Lee)

FOTOGALERIE: Dámský smoking / tuxedo od top designérů

Jak se nosí dámský smoking?

Dámský smoking nemusí mít jako u mužů jenom podobu kompletního slavnostního obleku. O smokingu pro ženy mluvíme často i v případech, když máme na mysli pouhé smokingové sako, čili jacket nazývaný tuxedo. Zatímco Rihanna si z něj udělal večerní šaty, já vám teď ukážu poněkud decentnější využití pro dámský smoking v šatníku – pro běžný den, ale i pro slavnostnější příležitosti.

Takto pózovala Rihanna na British Fashion Awards – naostro, pouze ve smokingovém saku.

Takto pózovala Rihanna na British Fashion Awards – naostro, pouze ve smokingovém saku.

Dámský smoking k džínům

Tuxedo nebo dámský smoking v podobě saka dokáže zelegantnit i obyčejný outfit s džínami. Džíny rozhodně nejsou oblečením pro slavnostnější obědy, večeře, nebo večírky. Ale v kombinaci se smokingem, elegantními lodičkami, psaníčkem a luxusnějšími výraznými šperky, rychle změníte názor. Džíny k tuxedu by měly být spíše úzké a strečové. Široké střihy džínsů, nebo nedejbože mrkáče, se k němu rozhodně nehodí. Co ale můžete, je zkusit džínsy se zdobením, nebo dokonce s módními dírami. Kontrast k dámskému smokingu bude zdravě drzý!

Dámský smoking udělá i z outfitu s džínami oblečení pro večírky a party. (Móda: J.Crew)

Dámský smoking udělá i z outfitu s džínami oblečení pro večírky a party. (Móda: J.Crew)

Dámský smoking s 3/4 kalhotami

Zajímavým střihovým fenoméne jsou dámské kostýmy s tuxedem a zkrácenými, obvykle širokými tříčvrťovými kalhotami. Pozor na boty! Tady se hodí skutečně pouze lodičky, sandálky, možná nártové boty, ale vždy zkuste před zrcadlem, jestli jsou právě ony tím pravým! Žádné velké kabely – těmi byste outfit zkazila. Opět to chce psaníčko. A co na to? Dlouhý kabát, který musí být delší než kalhoty!

Dámské tuxedo se nosí ve smokingu s 3/4 kalhotami. (Móda: Vanessa Bruno)

Dámské tuxedo se nosí ve smokingu s 3/4 kalhotami. (Móda: Vanessa Bruno)

Tuxedo s koženými kalhotami

Ať už kožené, nebo kůži dokonale napodobující kalhoty se opět nosí. Dokonce se nosí leginy, které se tváří jako z kůže. To vše můžete kombinovat s tuxedem. Ale pozor! V dámském smokingu nesmí být kožené kalhoty příliš široké a pokud volíte leginy vypadající jako kůže, nesmí vypadat levně! Osobně preferuji kalhoty před leginami. U legin také nezapomeňte zakrýt pas legin delší halenkou nebo topem.

Dámské smoking se nosí také s koženými kalhotami nebo s jejich dokonalou imitací. (Móda: Gucci)

Dámské smoking se nosí také s koženými kalhotami nebo s jejich dokonalou imitací. (Móda: Gucci)

Dámský smoking jako dokonalá elegance do práce

Pokud patříte mezi ženy, jejichž každodenním pracovním oblečení je kostým, je právě dámský smoking jeho nejelegantnější a nejmódnější formou. Může být černý, ale třeba také bílý či krémový. K němu si vystačíte s bílou halenkou a hezkými lodičkami. Kalhoty jsou hezčí v úzkém střihu. K snadnému oblékání vám mohou pomoci rozparky na kalhotách nebo zipy na spodní straně kalhot. Do košile s límcem můžete nosit masivní kovové šperky, nebo si zvolit košili vhodnou k motýlkovi a směle si uvázat motýlka. Dokonalá bude také halenka s manžetovými knoflíčky, které mohou z času na čas vykouknout z tuxeda. Takto elegantní dámský smoking nahradí i malé černé!

Dámský smoking je nejelegantnější formou dámského kostýmku do práce. (Móda: Victoria Beckham)

Dámský smoking je nejelegantnější formou dámského kostýmku do práce. (Móda: Victoria Beckham)

Zdroj obrázků: British Fashion Awards, Net-a-porter.com

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail