Letadlem létáme stále častěji. Letecké společnosti loni přepravily přes 4,1 miliardy cestujících. Ten, kdo léta pravidelně, má pravidla cestování nejspíš v malíčku. Pokud jste ale už déle neletěli, určitě oceníte seznam toho, co si mohu vzít do letadla. A jak tomu bude v novém roce? Novinky, které se postupně zavedly, se týkají zvýšení bezpečnosti letového provozu. Zatím jsou považovány za dostatečné, a tak nejsou žádné indicie, že by se stávající pravidla z letošního roku v roce 2019 nějak měnila.

Co může obsahovat naše cestovní taška na kolečkách nebo kufr? Záleží na jejich velikosti a tedy zejména na tom, zdali si je budete brát jako palubní zavazadlo sebou do kabiny, nebo je odbavíte a budou umístěné v zavazadlovém prostoru letadla. Podíváme se nejen na věci zcela zakázané, nebo naopak na ty, o kterých se mylně domníváme, že zakázány jsou, ale i na osobní věci, jenž bychom si měly ponechat vždy raději u sebe.

Co si mohu vzít do letadla v rámci příručního zavazadla

Do příručního zavazadla patří mobilní telefon, tablet, notebook, peníze a platební karty i fotoaparát. Nejspíš vás ale překvapí, že jsou povoleny rovněž tekutiny do 100 ml a jeden kus zapalovače. To ale neznamená, že je v letadle povoleno kouření. Podobně máte právo si vzít na palubu letadla e-cigarety a cigarety pro osobní potřebu, ale kouření je přísně zakázáno.

Cestujete s malým dítětem? Pravděpodobně vám povolí vzít si na palubu až půl litru pití pro dítě, a to pokud je mladší šesti let. Na tuto skutečnost upozorněte kontrolu. Počítejte však s tím, že záleží pouze na jejím rozhodnutí, jestli vám tekutiny pro dítě na palubě povolí. S největší pravděpodobností však ano.

Obecně je do palubních letadel zakázáno brát potraviny s tekutou složku. Výjimkou je opět dětská výživa. Tu si na palubu vzít můžete. Někde po vás však mohou vyžadovat ochutnávku obsahu výživy, případně doklad od lékaře. Samozřejmě minimálně v anglickém jazyce.

Často se dotazy týkají kosmetiky. Na tu se vztahují stejná pravidla jako na tekutiny. Do letadla navíc ale nepatří hořlavá kosmetika. Tedy laky na vlasy, laky na nehty a odlakovače.

U techniky rovněž pozor na powerbanky. Některé aerolinky je povolují jen do určité kapacity.

Co nesmí obsahovat příruční zavazadlo

Co nepatří do letadla? Příruční zavazadlo, ale ani vaše kabelka, nesmí obsahovat tekutiny nad 100 ml, hořlaviny zbraně, pyrotechniku, nože nad 6 cm, žádné nůžky, sportovní náčiní, ani například pletací jehlice. Takže pokud si myslíte, že při letu do New Yorku konečně doplete svetr, mýlíte se.

Speciální pravidla se vztahují na injekční stříkačky. Ty jsou povoleny pouze s povolením od lékaře. Musí být v angličtině. Lépe však současně v jazyku dané země.

Obsah pro odbavené zavazadlo je mnohem benevolentnější

Kromě oblečení, bot, kosmetiky a sportovního náčiní, máte možnost v odbaveném zavazadlu přepravovat i skleněné lahve, tekutiny nad 100 ml, nože, nůžky a spreje. 

Lepší je používat kvalitní skořepinové kufry, které jsou méně náchylné k poškození a i bezpečněji chrání obsah kufru. Přesto sem nepatří doklady, peníze, platební karty, mobilní telefon, notebook, fotoaparát, cestovní pas, různé cennosti a žádné hořlaviny.

Zdroj obrázků: Pixabay, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail