Kašel může mít mnoho podob a také celou řadu příčin. Z toho důvodu neexistuje jen jedna „první pomoc“ na kašel a ni jediný způsob jeho léčby. Pokud je kašel tzv. produktivní, tedy spojen s vykašláváním hlenů, mluvíme o vlhkém kašli. Co na vlhký kašel? A co je příčinou produktivního vlhkého kašle?

Příčin kašle je celá řada. Dokonce i vlhký kašel, který je spojen s vykašláváním hlenu a proto se mu říká i produktivní kašel, má hned několik příčin. Tou nejčastější jsou záněty průdušek (bronchitida) nebo jiná onemocnění horních dýchacích cest. V horních dýchacích cestách se jako součást nemoci tvoří hleny. Ty se naše tělo snaží vykašlat. Nemusí se mu to zcela dařit, hleny mají často příliš hustou konzistenci. Proto se lidi v lékárnách ptají, co na vlhký kašel? Lékárník vám doporučí přípravky obsahující mukoaktivní látky. Ty mají schopnost podpořit vykašlávání hlenů.

Přestože kašel spojený s vykašláváním hlenů není dráždivý, umí potrápit. Co na vlhký kašel?

Přestože kašel spojený s vykašláváním hlenů není dráždivý, umí potrápit. Co na vlhký kašel?

Co na vlhký kašel?

Účinné látky proti kašli se nazývají mukolytika. Kvalitní léčivé přípravky na vlhký kašel by měly rychle a účinně rozpustit hleny v dýchacích cestách, aby tak usnadnily jejich vykašlávání (expektorace). Současně je ale třeba zklidnit dýchací cesty a průdušky, aby se po vyprázdnění hlenů zklidnil kašlací reflex. Vhodné je rovněž v jednom přípravku nabídnout podporu imunity dýchacích cest. Jelikož bývá onemocnění dýchacích cest často bakteriálního původu a léčí se tedy antibiotiky, dokážou některé léčivé přípravky proti kašli nabídnout i podporu účinku antibiotik jejich snadnějším průnikem do našeho organismu.

Vlhký kašel léčba

Všechny tyto vlastnosti nabízí produkty Ambrobene. Nabízí se jako sirup, tablety, tvrdé tobolky nebo Ambrobene roztok (https://www.ambrobene.cz/ambrobene.php). Ten je k dispozici jako roztok 7,5 mg /ml pro ústí podání a inhalaci. Určen je dětem od kojeneckého věku i dospělým. Čistě perorální roztok Ambrobene 6 mg/ml je určen dětem od 2 let a dospělým. Má malinovou příchuť, díky které se snadno podává především dětským pacientům.

Ambrobene obsahuje mukoaktivní látky vhodné při vlhkém kašli.

Ambrobene obsahuje mukoaktivní látky vhodné při vlhkém kašli.

♥ TIP

Podívejte se na Ambrobene príbalový leták (https://www.ambrobene.cz/ambrobene.php).

Dlouhodobý hlenovitý kašel a vlhký kašel může mít i závažnější příčiny

I když je onemocnění dýchacích cest nepříjemné, vlhký kašel má někdy i ještě závažnější příčiny. Zejména pokud je dlouhotrvací, hlen je nepřirozeně hustý či řídký a s příměsí krve, je nutné na tento fakt upozornit lékaře. Závažnými příčinami vlhkého kašle bývá tuberkulóza, cystická fybróza, chronická obstrukční plicní nemoc, zánět pohrudnice i ischemické srdeční onemocnění.

Rozdíl mezi suchým a vlhkým kašlem

Vlhký kašel nás trápí především v noci. Vykašláváme hleny. Nebývá dráždivý. Účinnými léky jsou expektoracia, které podporují vykašlávání. Užívají se během dne, ne na noc a v noci.

Suchý kašel se objevuje nejvíce v noci. Je neproduktivní – nevykašláváme žádné hleny. Je silně dráždivý. Jako léky se užívají antitusika. Mohou se brát přes den, před spaním i v noci.

Vlhký a suchý kašel mají různé důvody a léčí se zcela jinak.

Vlhký a suchý kašel mají různé důvody a léčí se zcela jinak.

Vlhký kašel v noci nás umí potrápit nejvíce

V noci nás kašel umí potrápit ještě více než během dne. Expektorancia, léky na vykašlávání, však není vhodné brát před spaním ani během noci. Pomoci si musíme jinak. Nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin před spaním, po ruce je mějte i přes noc. Zkuste zvlhčit vzduch, více větrat a účinné je i spaní s více zvednutou hlavou a horní půlkou těla.

Vlhký kašel: domácí léčba

Pravdou je, že babské rady na vlhký kašel příliš nefungují. Obecně totiž nerozlišují vlhký a suchý kašel. Přitom léčivé přípravky tyto druhy kašle léčí zcela odlišně. Vlhký kašel babské rady léčí spíše jako nachlazení či rýmu obecně.

Na samotný kašel se obvykle doporučuje bylinkový čaj z lípy, jitrocele, sušených šípků, bezových květů. Vhodný je i čaj z květů podbělu. Případně cibulový čaj.

Cibulový čaj proti kašli

Cibulový čaj na kašel se připraví tak, že dvě oloupané cibule nakrájíme a povaříme v půl litru vody asi čtvrt hodiny. Dosladíme medem. Někdo doporučuje čaj zjemnit lžičkou másla a mlékem. Mléko se ale obecně pokládá za hlenotvorné, takže by použití mléka do čaje mohlo být spíše kontraproduktivní.

Cibulový čaj se doporučuje jako domácí léčba vlhkého kašle.

Cibulový čaj se doporučuje jako domácí léčba vlhkého kašle.

Na uvolnění hlenů se doporučují i křen nebo zázvor. Smíchají se obvykle s medem v poměru 2:1 a užívají se několikrát denně po lžičkách

Zdroj obrázků: Pixabay, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail