Cestování s cestovním pojištěním je mnohem jistější, méně stresující a bez nečekaných finančních výdajů. Nevystačíme si ale s kartičkou evropského pojištěnce?

Jen za loňský rok Češi uskutečnili téměř pět milionů cest do zahraničí. Jejich průměrná délka, počítána jako počet přenocování v zahraniční destinaci, byla 8,2 noci. Nejoblíbenějším místem bylo Chorvatsko. Následovala Itálie, Slovensko, Rakousko a Řecko. Málo však necestujeme ani do afrických zemí – hitem je zejména Egypt. Na Slovensko a do Rakouska vyjíždí Češi velice často i na kratší cesty. K tomu, aby se naše dovolená či kratší cesta do zahraničí neproměnila v celoživotně splácený dluh za léčebné výlohy, slouží cestovní pojištění. Není povinné, ale málokdo jej dnes ignoruje. Řešit náhlé onemocnění nebo úraz v zahraničí je totiž finančně náročné a u mnoha lidí tyto náklady zcela převyšují jejich možnosti. A nejen to.

Cestovní pojištění je při cestách do zahraničí sázkou na jistotu

Díky cestovnímu pojištění získávají pojištěnci asistenční službu. V rámci ní dostane pojištěný rady ohledně volby vhodného zdravotnického zařízení v zahraničí a v případě potřeby pojišťovna nabídne i pomoc s tlumočením v potřebném jazyce. Zejména v zemích, kde není běžné domluvit se anglicky, bývá řešení zdravotních problémů často velice komplikované.

I když je hlavním účelem cestovního pojištění úhrada léčebných výloh v případě, že na svých cestách náhle onemocníte nebo máte úraz, cestovní pojišťovny k základnímu pojištění nabízí i další služby. Za příplatek, nebo zdarma v rámci některých cenových balíčků. Jde už o zmíněnou asistenční službu, ale i o pojištění cestování letadlem, kam patří například problémy se zpožděním letu, zrušením letu nebo se zpožděním doručení zavazadel. Samostatně se obvykle řeší pojištění ztráty nebo odcizení zavazadel. Volitelnou součástí cestovního pojištění bývá pojištění odpovědnosti za škodu, trvalých následků úrazu i smrti úrazem. Nezapomeňte, že samostatně se obvykle řeší rovněž pojištění rizikových sportů.

Nestačí nám při cestách Evropský průkaz zdravotního pojištění?

Řada Čechů si myslí, že si při cestách po Evropě vystačí se svojí kartičkou zdravotního pojištění. Ta už má dnes totiž podobu Evropského průkazu zdravotního pojištění. Je pravdou, že tzv. EHIC část služeb cestovního pojištění pokrývá. Ale rozhodně ne všechny. Sama VZP na svých stránkách jednoznačně doporučuje při cestách do zahraničí uzavřít rovněž cestovní pojištění. Zdravotní služby v dané zemi totiž mohou podléhat různým vysokým poplatkům a doplatkům. A v zahraničí se i na české občany vztahují podmínky té které země. A nejen to.

Veřejné zdravotní pojištění nám v zahraničí pokrývá jenom výdaje na tzv. nezbytnou zdravotní péči. Chybí služby asistence, kde vás může cestovní pojišťovna zastoupit i v komunikaci s lékaři v potřebném jazyce. Navíc máte třeba v případě potřeby díky cestovnímu pojištění zajištěn transport domů.

U cestovního pojištění do zahraničí nezapomeňte na výluky

Vždy je nutné znát podrobně svoji smlouvu s cestovní pojišťovnou a řídit se jí. Nezapomeňte třeba na výluky plnění pojišťovnou. Obvykle jde třeba o úraz pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Ale i s chronickými nemocemi, které má pacient v diagnóze, a mohly by souviset se vzniklými problémy nebo být příčinou úrazu.

Určitě by se o výlukách měly informovat těhotné ženy. Zejména pokud jde o rizikové těhotenství, porod v zahraničí a plnění v pokročilejších týdnech těhotenství.

Nezapomeňte, že vám cestovní pojištění neplatí v zemích rizikových. Jejich seznam pravidelně zveřejňuje české Ministerstvo zahraničních věcí.

Speciální pojištění, jiné než cestovní, budete potřebovat i v případě, že si budete chtít připojistit odpovědnost za škody na majetku nebo zdraví například pokud jde o nehody na lyžích. V poslední době je to často skloňovaný problém.

Pojistit se na cesty?

Rozhodně ano a to i v Evropě a v zemích, kde nám na základě dohod částečně platí náš průkaz evropského zdravotního pojištění. Plnění v případě nečekaného onemocnění a úrazu jsou mnohem vyšší. Bonusem je kvalitní asistenční služba i další připojištění, které jsme zmínili. Nezapomeňte si je pohlídat ve své smlouvě s pojišťovnou a zvolit si vždy balíček pojištění, který je obsahuje. Nejen ten základní. Určitě si pohlídejte i výši pojistných limitů. Obvykle se dnes doporučuje plnění kolem 4 až 5 milionů, s doplňujícím připojištěním odpovědnosti za škodu ve výši minimálně 2 mil. Důležitější je prověřit si i případnou výši spoluúčasti.

Pokud máte cestovní pojištění jako součást jiné finanční služby, třeba kreditní či debetní karty, nebo součást povinného ručení, prověřte si, jestli je pro vás dostatečné. Pokud ne, připojistěte se nebo  si uzavřete jiné.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail