Pět dekád, deset ikonických modelů bot a boty jako fetiš. V e-shopu Eobuv se podívali na boty, které se staly doslova fetišem a fashion star své doby. Mnohé z nich se v našich botnících usadily natrvalo.

Boty jako fetiš své doby

Šedesátky

Na některé už si možná nevzpomenete, u jiných se budete divit, že tady nejsou jako trend od nepaměti. Třeba takové kozačky, kterými Eobuv svoji časovou osu začala. Ano, kozačky tady jsou tisíce let. Zahřívaly nohy Eskymákům, poskytovaly ochranu nohám vojáků. Vždy to však byly spíše neohrabané funkční boty. A ejhle, v 60. letech se staly fetišem pro sexsymboly té doby. Twiggy postavička, kratičké sukýnky do A, a k tomu vysoké kozačky pod kolena obepínající nohu. Tvar kozaček se během dekád měnil. Chvíli byly širší, pak nižší, nakonec vyrostly na chvíli až nad kolena, nebo dokonce tak vysoko, že nahradily kalhoty. Pořád to ale jsou ty skvělé kozačky, které dokonce už dostaly i svoji letní podobu z perforovaného materiálu, abychom bez nich nemusely být ani v létě.

Kozačky: Ukázka povedené infografiky „10 ikonických módních bot, které lidé milovali, nenáviděli a hlavně nosili“, kterou vytvořil e-shop Eobuv. Podívejte se určitě na celou.

Kozačky: Ukázka povedené infografiky „10 ikonických módních bot, které lidé milovali, nenáviděli a hlavně nosili“, kterou vytvořil e-shop Eobuv. Podívejte se určitě na celou.

Šedesátky ale nadchly i ikonickými teniskami. Zrodily se adidasky s tlustou gumovou špičkou. Adidas Superstar však z módy nevyšly dodnes a silně ovlivnily i dnešní dobu sneakerskovou.

Sedmdesátky

Módní sedmdesátky stavěly na botách na platformě. Ty skvěle doplnily extravaganci širokých kalhot i velkých brýlí. A neostýchaly se ani takového módního výstřelku, jakým jsou boty, které přišly dobývat fashion scénu z Austrálie a Nového Zélandu – boty UGG.

Osmdesátky

Osmdesátky byly především dobou lodičkovou. Ty se nosily všude a ke všemu. I u nás k texaskám. A to dokonce s neonovými ponožkami. Světlo světa navíc v tomto desetiletí spatřily další unikátní tenisky. Tentokrát Reebok Freestyles – první sportovní tenisky přímo pro ženy, jež proslavila fitness star Jane Fondová.

Devadesátky

V 90. létech jsme se zamilovali do Martensek s tlustě prošívanou podrážkou. Ale i do bizarních sandálů Birkenstock. Firma v jednu dobu nabízela 300 variací těchto sandálů současně a boty se doslova masově rozšířily jako velký módní hit.

Martensky: Ukázka povedené infografiky „10 ikonických módních bot, které lidé milovali, nenáviděli a hlavně nosili“, kterou vytvořil e-shop Eobuv. Podívejte se určitě na celou.

Martensky: Ukázka povedené infografiky „10 ikonických módních bot, které lidé milovali, nenáviděli a hlavně nosili“, kterou vytvořil e-shop Eobuv. Podívejte se určitě na celou.

Začátek nového milénia

Začátek století jsme přivítali, obrazně řečeno, v balerínách a Crocskách. Právě ony byly největším hitem našich botníků. A jsou v nich dodnes. Všichni na ně nadávají, každý je přitom nosí. Kdyby je teď nedohnala již zmiňovaná doma sneakersková, čili tenisková, asi bychom je nosili všichni.

Podívejte se na zajímavou infografiku „10 ikonických módních bot, které lidé milovali, nenáviděli a hlavně nosili“

Mnohem podrobněji ikonické boty posledních pěti dekád popsali na eObuvi. Podívejte si především na velice zajímavou infografiku, která se skutečně povedla.

Zdroj obrázků: DepositPhotos, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail