Ať už se chystáte k moři nebo na dovolenou k vodě u nás, do kufru či báglu byste si měli zabalit boty do vody. Jsou stejnou letní nutností jako plavky nebo sluneční brýle. Pojďte se podívat, kde jaké koupíte.

Nemusíte se zrovna věnovat speciálním sportům, jako je třeba surfování, abyste potřebovali kvalitní boty do vody. Dokonce ani nemusíte jezdit k moři. I naše rybníky nebo koupaliště jsou plné nástrah pro naše nohy a boty do vody ocení. U moře jsou naprostou nutností!

Boty do vody musí splňovat několik základních vlastností

V první řadě musí být boty do vody funkční a tedy odolné používání ve vodě. Klasické sandály, které nasáknou vodou speciální obuv do vody rozhodně nahradit neumí. Pokud je navíc potřebujeme ke sportování, jejich funkčnost je pak dána i konkrétním sportem. Boty do vody ale musí být také bezpečné. Podrážka nesmí ve vodě ani na mokrém terénu nebezpečně klouzat, noha by nám měla v těchto botách pevně držet a naopak neklouzat uvnitř boty. Boty do vody by měly mít optimálně uzavřenou špičku, abychom si nepřivodili úraz prstů a nohou zakopnutím. Podrážka bot do vody by zas měla být natolik pevná, aby nám ji žádný ostrý předmět nepropíchnul ani nerozřízl a opět abychom si tak vážně či méně vážně neporanili nohu.

Dámské funkční a současně módní boty do vody značky Speedo.

Dámské funkční a současně módní boty do vody značky Speedo.

Pokud chceme boty do vody používat k plavání, je nutné, aby nebyly příliš těžké. V těžkých se špatně plave. Nohy nám tahají ke dnu, plavání si tolik neužijeme a pak jej riskujeme bez bezpečných bot do vody a to se nám často vymstí.

Bezpečné dětské boty do vody.

Bezpečné dětské boty do vody.

V neposlední řadě musí být boty do vody také estetické. Zbytečně budeme sezónu dopředu shánět hezké plavky, zejména my ženy, abychom pak celý výsledný efekt zkazily tím, že si na nohy natáhneme neoprénové ponožky nebo boty do vody, které nám deformují postavu a barevně a ani stylem neladí s plavkami.

Plážová obuv nejsou boty do vody! Nepleťte si je. Pantofle a dokonce ani plážové sandály boty do vody nikdy funkčně ani bezpečně boty nenahradí.

Stylové pánské boty do vody. Koupíte je na eBay.

Stylové pánské boty do vody. Koupíte je na eBay.

Materiál pro obuv do vody – plast, guma a neoprén

Zatímco dámská obuv do vody bývá častěji vyrobena z odlehčené vstřikované gumy nebo plastu, pánská je obvykle neoprénová. Dětské boty do vody koupíte obvykle z obou materiálů. Základem je, aby boty do vody umožňovaly jak plavání bez omezení, tak chůzi po kamenitém dnu. Nezapomeňte boty ošetřovat. Slaná voda a ani voda z rybníků botám dlouhodobě nesvědčí a ocení, když je opláchnete čistou mýdlovou vodou alespoň několikrát za sezónu. Neoprénové boty vyperte vždy jenom v čisté vodě.

Lehké boty do vody Bape.

Lehké boty do vody Bape.

Vždy vybírejte takové boty do vody, které jsou prodyšné. Prodyšnost dělá střih bot nebo materiál, který může být perforovaný. V létě potřebují nohy dýchat a i když jde o boty do vody, krátký čas v nich strávíte rozhodně i mimo vodu.

Jaké boty do vody koupíte v českých obchodech?

Sportovní obchody jako Decathlon, Sportisimo, Hervis, A3 sport nebo Intersport vždy ve své nabídce boty do vody nabízí. Sezónně je prodávají také hypermarkety a někdy také butiky s módním oblečením. Je logické, že zatímco ve sportovních obchodech najdeme spíše funkční boty, v hypermarketech levné kousky pro nákupy na poslední chvíli a v módních buticích se najde občas i něco, co dokáže propojit funkčnost a styl.

Boty do vody v českých obchodech

Zdroj obrázků: ebay.com , equniu.com , brcla.com , google.com

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail