Jakého psa si pořídit? Podívejte se, jestli se k vám hodí některé z populárních psích plemen dneška – border kolie nebo francouzský buldoček.
Jakého psa si pořídit? Podívejte se, jestli se k vám hodí některé z populárních psích plemen dneška – border kolie nebo francouzský buldoček.

Border kolie pro sportovce, francouzský buldoček pro pohodáře

Jakého psa si pořídit? Podívejte se, jestli se k vám hodí některé z populárních psích plemen dneška – border kolie nebo francouzský buldoček.

Když si pořizujeme psa, každý máme zcela jinou představu o tom, jaký by měl být a co by nám měl do rodiny přinést. Někdo potřebuje společníka proti samotě či na mazlení, někdo vitálního sportovce, který dokáže rozhýbat i naše líné kosti, někdo kamaráda k dětem nebo třeba skvělého parťáka a hlídače k domu. Do toho samozřejmě vstupuje móda, která se nevyhýbá ani výběru psa. A to přestože je logické oponovat tím, že výběr živého tvora by rozhodně módním trendům podléhat neměl a že za svého pejska budeme mít zodpovědnost ne jen rok nebo dva, ale povětšinou deset a více let. Jakého psa si tedy do rodiny pořídit? Určitě teď nedokážu v jednom článku rozebrat všechna plemena. Ale sáhnu po dvou dnes velice oblíbených. Jsou jimi francouzský buldoček a border kolie. Hodí se tyto plemena psů právě pro vás?

Vybrat si správně plemeno psa je stejně důležité, jako si vybrat kamaráda nebo partnera.
Vybrat si správně plemeno psa je stejně důležité, jako si vybrat kamaráda nebo partnera.

Border kolie je pro každého, kdo chce mít skutečně chytrého a vitálního psa

V dobách mého dětství jsme téměř všichni toužili po kolii. Bylo to kvůli filmovému dojáku Lassie se vrací. Tato zrzavo-bílá kráska ztělesňovala přesně to, co si většina lidí od svého soužití se psem slibuje – lásku, věrnost a neuvěřitelné kamarádství. Dnes je hitem opět kolie, i když jde o poněkud jiné plemeno. Je jím border kolie. Pokud si vybíráte plemeno psa podle jeho inteligence, s velkou pravděpodobností skončíte právě u border kolie. V řebříčcích inteligence kraluje bezkonkurenčně na prvním místě. Je to takzvaně jednopovelový pes. Nejenže po vycvičení ihned poslechne, ale rychle se i učí. Mnohdy stačí border kolii pouze jednou vysvětlit, co po ní chcete a ona si to ihned zafixuje. U všech plemen to tak rozhodně není a mnohdy musíte pejska znovu a znovu učit věci, které se po čase pokouší zaignorovat.

Border kolie se však hodí pouze pro ty z nás, kdo hledáme společníka, kterému se budeme schopni věnovat i po pohybové stránce. Venčení na vodítku v parku jí rozhodně nebude stačit. Je to pes, jemuž v žilách jako pasteveckému plemenu koluje svoboda, volnost a možnost celodenního pohybu. To své border kolii musíte dopřát i vy. A nebude stačit ani volný výběh na zahradě. Border kolie potřebuje pravidelné volné procházky, cvičiště a jiné sportovní aktivity. Bude skvělým parťákem pro sportovně založené jedince a rodiny. Pokud ale pohyb není váš kamarád, najděte si i svého psího přítele raději mezi jinými plemeny.

Chcete doopravdy chytrého psa a rádi sportujete? Pořiďte si border kolii.
Chcete doopravdy chytrého psa a rádi sportujete? Pořiďte si border kolii.

Francouzský buldoček je dokonalý „gaučový pes“ – i když vždy tomu tak nebylo

Těžko uvěřit, že tento domácí „leňoch“, francouzský buldoček, býval kdysi bojovým plemenem, které dovedlo v aréně na býčích zápasech býka doslova ukousat k smrti. Bát se ale nemusíte a rychle se vzdejte i naděje, že by byl z francouzského buldočka dobrý hlídač. To rozhodně ne! Zato z něj bude dokonalý bavič celé rodiny. Pobaví vás svými grimasami i chováním. Těžko navíc mezi pejsky najdete jinou tak dokonale fotogenickou módní ikonu. Myslím, že se žádným jiným plemenem nekoluje internetem tolik vtipných fotech, jako právě s francouzským buldočkem – často vymóděným v různých čepičkách či jiných oblečcích.

Francouzský buldoček ocení své pohodlí. Na sport moc není, a připravte se i na to, že se rád nechá občas odnést. Přitom žádný trpaslík to rozhodně není. S hmotností 10 až 13 kg se při jeho nošení docela zapotíte. Díky jeho vtipné povaze, zdravému sebevědomí a roztomilé tvrdohlavosti mu ale určitě jeho lenost odpustíte. Francouzští buldočci se hodí k dětem, ke starším lidem ale i ke každému, kdo třeba velkou část dne musí trávit v práci a po pohybu více toužící pes by zavřený doma trpěl. Francouzský buldoček si „klídek a lehárko“ doma na gauči naopak užije velice rád.

Francouzský buldoček je veselý parťák do obýváku.
Francouzský buldoček je veselý parťák do obýváku.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří žijí s aktuálními módními trendy.

Váš e-mail