Bolesti zad, akutní i chronické, mají ve většině případů příčinu jinde, než v samotné páteři. Příčinou bývá nesprávné kapilární proudění a lze jej řešit!

Pokud bych měla seřadit bolesti podle žebříčku, u mne jsou jednoznačně na top pozici zuby, následuje migréna a tedy bolest hlavy a hned na to bolest zad. Zuby, ať chceme nebo ne, vyřeší zubař. Migréna nakonec povolí, ale bolesti zad se mohou stát úporným a chronickým závažím. Tedy pokud se tomuto problému nepostavíme čelem a nenaučíme se s ním bojovat. Jde to. Nenadarmo jsou bolesti zad považovány za civilizační onemocnění spojené s našim životním stylem. A dokonce i časté migrény nebo bolesti hlavy mohou s bolestí zad souviset více než si myslíte. Pokud se nechcete stát uboleným človíčkem, jenž nenajde úlevu od bolesti v leže, v sedě ani ve stoje, je na čase postavit se k řešení bolesti čelem.

Bolesti zad, ať už akutní nebo chronické, znepříjemňují život velké části populace. Naučte se proti nim zakročit!

Bolesti zad, ať už akutní nebo chronické, znepříjemňují život velké části populace. Naučte se proti nim zakročit!

Příčinou bolesti zad bývá samotná páteř méně často, než si myslíme. Úraz páteře nebo různě vyhřezlé plotýnky je vždy důležité svěřit specialistovi – lékaři, rehabilitačnímu specialistovi nebo masérovi, avšak vždy jenom zkušenému. Osvědčenou je Dornova metoda, která umí vyřešit i dlouhotrvající bolesti zad či kloubů, posuny obratlů i vyhřezlé plotýnky, vybočené palce i posuny kostrče a s tím často spojovanou ženskou neplodnost. Zde si určitě dejte pozor na výběr specialistu a vyberte si skutečně jen takového fyzioterapeuta nebo maséra, který má pro Dornovou metodu platnou akreditaci.

Velice často však samotná páteř příčinou bolesti zad vůbec není a jedná se o bolest přenesenou. Může se jednat o bolest přenášenou z nemocných orgánů, například z ledvin, avšak nejčastější bývá bolest zad způsobena svalovou dysbalancí. A to jsou ty již zmíněné civilizační příčiny bolesti zad. Nehýbeme se a máme sedavé zaměstnání. Děláme různé činnosti ve strnulé poloze nepřirozené pro naše svaly i páteř. A v neposlední řadě – žijeme v permanentním napětí a stresu. To vše je příčinou našich bolestivých a obvykle už chronických stavů, které nám dělají ze života peklo. Přitom nemusí jít jen o problémy pokročilejšího věku. Tyto problémy mohou postihnout už děti. Stačí, že prosedí hodiny u televize nebo počítače, nebo hrají hodiny hry se staženými pažemi na chytrých telefonech nebo jiných hracích zařízeních do ruky. Dobu nezměníme, ale můžeme změnit sebe a pokud poznáme příčiny vzniku bolestí zad, dokážeme jim začít předcházet nebo proti nim, když už vzniknou, poměrně rychle zakročit.

Naučte se jak předcházet bolesti zad

Boj proti bolesti zad je o drobné, ale podstatné změně v našem stylu žití. Alespoň u mne to platí na 100 %. Málokdy si ji nezpůsobím sama a vždy přesně vím, co jsem udělala a dělat jsem neměla a tedy co je příčinou vzniklých problémů. Podívejte se na můj seznam činností, kterým se je radno vyhnout, abychom netrpěli bolestmi zad.

Na tom jak sedíte záleží

Nejde jen o dodržování základních pravidel, že byste měli sedět v poloze, kdy jak kolena, tak záda, jsou v pravém úhlu, kdy chodidla jsou hezky na zemi a záda opřená. Velice důležitá je dnes díky práci s počítačem poloha, v jaké na něm pracujeme. Monitor nesmí být nikdy na straně. Vždy musí být přímo před vámi, abyste nemuseli natáčet záda. Centrální část monitoru musí být ve výšce vašich očí a důležité je, abyste při práci s myší a klávesnicí měli vždy celá předloktí, nebo alespoň zápěstí, položená na stole. Pokud jde o myš, musíte si vybrat takový tvar, které vám nezpůsobuje napětí v zápěstí a umožní vám je mít pohodlně položené na stole nebo na speciální pro tento účel vyvinuté ergonomické podložce.

Na tom jak sedíte záleží. Právě nevhodná poloha sezení při práci na počítači bývá důvodem nesnesitelných a chronických bolestí zad.

Na tom jak sedíte záleží. Právě nevhodná poloha sezení při práci na počítači bývá důvodem nesnesitelných a chronických bolestí zad.

Pohyb je důležitý, ale nemusí jít ani o posilování a ani o běh

Lidské tělo potřebuje pohyb, ale často jdeme z extrému do extrému. Když vás nabádám k pohybu, nevyzývám vás k pravidelným návštěvám fitness center ani k úmornému běhání. Vždyť výsledek by mohl být zcela opačný a bolesti zad vám ve výsledku navodit ještě větší. Pohyb by měl být přiměřený. Tím může být třeba to, že vždy po hodině práce u počítače vstanete, uděláte několik předklonů, chvíli točíte krkem a zády, nebo se krátce projdete ve firmě nahoru a dolu po schodech. Ráno k rozhýbání postačí vystoupit dvě zastávky dříve z tramvaje a do práce se raději trochu projít. A o víkendu si místo trávení dopoledne u televize vyjděte raději na krátkou procházku – stejně tak jak to lze dělat pravidelně po večerech. Avšak pokud cítíte potřebu intenzivnějšího pohybu, prosím.

Zdravý životní styl není jen prázdná fráze

O tom, zdali budeme či nebudeme trpět bolestí zad, rozhoduje řada faktorů. Zdravý životní styl je proto důležitý už od mládí. Přiměřený pohyb, který jsme už zmínila, musí doplnit i vhodná strava. Zejména v dětství je důležitý příjem vápníku, který je zodpovědný za kvalitní vývoj kostí. V dospělosti je pak důležité zejména omezit alkohol, nepřehánět to s kofeinem a hlavně nekouřit. Nikotin je totiž prevít, který zpomaluje tvorbu kostní hmoty, urychluje vznik osteoporózy a radikálně zhoršuje prokrvení tkání. A důležitý je rovněž výběr vhodné obuvi. O tom, že příčinou bolesti zad jsou příliš vysoké podpatky, se mluví běžně.

Stres je častou příčinou bolesti zad

Nechci vám teď vysvětlovat, jak proti stresu bojovat. Musím však zmínit, že je to právě on, kdo často za bolestí zad stojí. Nemusí jít jen o psychiku, která se často do různých bolestivých stavů kloubů, svalů či přímo zad promítá. Stres dokáže vyvolat i skutečné fyzické potíže. Když jsme v permanentním napětí a stresu, přenášíme to i na naše svaly. Projevuje se to i na již zmiňované práci u počítače. Uvědomujete si, jak křečovitě držíte například myš, když jste ve stresu? Jak strnule a napjatě sedíte u počítače, když vás vytočí šéf? Uvolněte se, zkuste dechová cvičení a naučte se zasmát se svým problémům, ať jsou sebevětší.

Bolesti zad jako důsledek špatného kapilárního proudění lze řešit

O mechanickém a degenerativním poškození páteře a řešení těchto problémů, například po různých úrazech, jsem již mluvila na začátku. V řadě případů si však dokážeme pomoci samy. Nejen již zmíněnou změnou životního stylu a dodržováním základních pravidel, díky kterým se vyhneme bolesti zad. Akutní i chronické bolesti zad velice často způsobí špatné kapilární proudění krve.

Nejdříve se podíváme na to, když nás bolest zad překvapí, i když jí obvykle netrpíme. Někdy stačí nastydnout, nebo jen vystavit záda chladu, větru nebo vlhkosti. Bolestí zad se projeví po nepříjemném úrazů či namožení zádových svalů. Vzniknout mohou různé blokády s nedostatkem živin a poruchou opravných mechanismů v okolí páteře.

Dojít k bolesti zad, a to i chronickému, může nedodržením kteréhokoliv pravidla, jenž jsem mezi příčinami bolesti zad zmínila. Analgetika tady pomohou jen krátkodobě, nebo dokonce vůbec. Jako první pomoc funguje nastavení kapilárního proudění do normálu. Jde o to dosáhnout, aby k našim obratlů, měli možnost správně doproudit potřebné látky a živiny a jiné zase odtéct. Zde fungují různé přírodní prostředky a masáže zad mnohem účinněji, než léky, které jenom krátkodobě utlumí bolest.

Zajímavou možností k vyzkoušení proti bolesti zad je český bylinný sprej Spina. Aplikuje se formou lehké masáže nebo automasáže. Na postižené místo jej stačí dvakrát až třikrát denně jemně vmasírovat. Obsahuje směs květu bezu černého, plody fenyklu, kostivalový kořen, nať z mateří doušky úzkolisté, benediktu čubět, kořene puškvorce, líh a vodu. Vyrábí se speciální biorezonanční technologií a výhodou je, že není parfémovaný. O účincích vám více napojí reference zákazníků.

Proti bolesti zad umí pomoci příroda. Přírodní masážní prostředek Spina nastaví správné kapilární proudění, jehož nefunkčnost je nejčastější příčinou bolesti zad.

Proti bolesti zad umí pomoci příroda. Přírodní masážní prostředek Spina nastaví správné kapilární proudění, jehož nefunkčnost je nejčastější příčinou bolesti zad.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail