Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Ať již jde o tradiční, převážně jabloneckou bižuterii, nebo o šperky z unikátního českého granátu, jež jsou natolik proslulé, že je kopírují dokonce různí falzifikátoři. Sever však módním nedělá jen bižuterie a slavné šperky z českého granátu.

Díky Technické univerzitě v Liberci a její textilní fakultě jsou severní Čechy rovněž srdcem českého textilu a módy. Nezměnily to ani nové fakulty módního návrhářství na jiných univerzitách – třeba jedna z nejmladších na plzeňské Západočeské univerzitě. Pojďte se vydat do těchto končin. Dovolená v severních Čechách je nádherná, nejen díky Českému ráji a zajímavým hradům i jejich zříceninám v této oblasti. Ubytování Liberec – to je výlet do města textilu a módy. U toho ale můžete navštívit třeba i nejstarší ZOO v České republice vůbec. Jejím největším lákadlem jsou bílí tygři, kvůli jejichž chovu se ZOO potýká s výhrůžkami od mezinárodních institucí, že bude vyloučena z asociace zoologických zahrad. Bílý tygr totiž není žádným druhem tygra, ale pouze hříčkou lidského křížení. A proto podle filosofie zahrad nemá v ZOO co pohledávat. Vidět jej je přesto nezapomenutelným zážitkem.

Ubytování v Liberci – to je možnost užít si krásný pobyt v severních Čechách.

Ubytování v Liberci – to je možnost užít si krásný pobyt v severních Čechách.

Udělejte si tentokrát výlet zaměřený na módu

Není to jako fashion nákupy v pražských obchodních centrech. Je to mnohem zábavnější. Třeba i pro děti. Ať již si necháte převyprávět historii jablonecké bižuterie, nebo výroby českého granátu. Přijet sem na otočku? To nedělejte. Je to jedno z nejkrásnějších míst v Čechách a užít si jej máte možnost z módní perspektivy, jako milovník památek i přírody. A právě zde se můžete stát znalcem českého šperku.

Místo, kde se zrodila sláva české bižuterie

Historie české bižuterie započala v Turnově v 80. letech 17. století

Tehdy se zde rozvinuly výrobní postupy odkoukané od benátských mistrů: brusiči z Turnova se rychle z drahých kamenů přeorientovali na sklo. Ve světě rostla poptávka po imitacích drahých šperků ze skla. Bižuterie nebyla sice tak tvrdá jako pravé kameny, leskem a barvami se však šperkům z drahých kamenů hravě vyrovnala. Proto byli benátští mistři pro turnovské velkou konkurencí. Ti s však nedali, sami zahájili výrobu bižuterie, a dokonce se proslavili vynálezem kompoziční skloviny. Díky tomu vzniklo sklo věrně napodobující královský diamant, ale i topaz, ametyst, smaragd, safír a český granát.

Drahé kameny se v 17. století opracovávaly rovněž na Jablonecku

Od 30. let 18. století se však začala v této oblasti rozvíjet především výroba bižuterie. Skutečný bižuterní boom nastal na Jablonecku až v 1. polovině 19. století. V tomto období se kraj proměnil v bižuterní oblast. Skleněným imitacím přála doba Biedermeieru, což dávalo šanci nově vznikající technologickým postupům. Velký význam mělo například zahájení výroby celoskleněných mačkaných a broušených knoflíků. Na konci 18. století pak ke skleněné bižuterii na Jablonecku přibyla i bižuterie kovová. Velkým hitem byly především brože a kování k fajfkovým hlavám.

Ve druhé půlce 19. století bylo místo již uznávaným bižuterním centrem a jablonecká bižuterie se stala světovým fenoménem. Její mačkané skleněné knoflíky rozpoutaly doslova knoflíkovou horečku. Takový byl o ně zájem. Největší rozmach bižuterní výroby zažilo Jablonecko po první světové válce. Hitem v produkci byly především skleněné perličky a bižuterní kameny. Po válce došlo k znárodnění všech malých a středních firem zaměřených na bižuterii a výroba bižuterie byla sdružena nejdříve pod Skloexport, později pod společnost Jablonex. Po roce 1989 došlo k privatizaci a rozpadu Jablonexu. Dnes působí v oblasti desítky menších výrobců bižuterie, kteří pokračují ve slavné tradici oblasti.

Ubytování v Jablonci – to je bydlení ve městě světoznámé české bižuterie.

Ubytování v Jablonci – to je bydlení ve městě světoznámé české bižuterie.

Šperkařské zážitky z Jablonce

Ubytování Jablonec, to je příležitost seznámit se s třpytivou krásou jablonecké bižuterie osobně. V Jablonci najdete muzeum věnované výrobě skla i bižuterie. Vidět lze též největší sbírku lázeňského upomínkového skla, což je evropský unikát. Výlet do Kristiánova vám umožní nahlédnout do staré sklářské osady. Pro ty kreativní a zvídavé jsou pak určeny různé tvořivé dílny, kde si po předchozím telefonickém objednání můžete sami vyzkoušet tvorbu bižuterie. Samozřejmě se zastavte i v megaprodejně bižuterie Palace Plus, kde na jednom místě najdete skutečně nevídané množství různých výrobků od českých šperkařů se zaměřením na výrobu bižuterie.

Nejen módní zážitky z Turnova

Další den si ponechte na návštěvu Turnova. Nebo se podívejte na hotely Turnov a ubytujte se přímo tady. Turnov je malebné městečko obklopené nádhernou přírodou a s mnoha památkami ve městě i v jeho okolí. Vy se tam ale tentokrát vydejte za poznáváním historie nejznámějšího českého drahokamu (správně polodrahokamu) – českého granátu. Jde o krychlový minerál rudého zbarvení, pyrop, jehož hojný výskyt je zejména v Českém středohoří, a právě Čechy se mohou pochlubit nalezišti nekrásnějších granátů vůbec. Pozor, český granát je vždy malý, jen zcela výjimečně dosahuje velikosti 5 mm, zcela raritním je pak 8mm. Obvyklejší jsou ale mnohem menší kameny.

Šperky z českého granátu vyrábí družstvo Granát Turnov. Je to firma s rodinou atmosférou, přestože jde o družstvo. Dýchá na vás duch umění, které vzniká pod rukama šperkařů, protože šperky s českým granátem jsou skutečně krásné ­ nostalgické, romantické, ale i svěže moderní. Přímo na náměstí najdete Galerii Granát, kde probíhají zajímavé výstavy českých umělců, je zde rovněž podniková prodejna Granát. Muzeum českého granátu sice firma přesunula do Prahy, ale v Turnově zůstalo zákaznické centrum, kde je expozice českého granátu s malým muzeem, a hlavně s ukázkami výroby šperků z granátu. Zlatnické a brusičské práce si máte možnost vyzkoušet dokonce i „na vlastní ruce“.

Návštěvu šperkařského Turnova lze spojit i s návštěvou jiných akcí, třeba v březnu se zde koná Turnov ČokoFest, zajímavá je stálá expozice Klenotnice v Turno nebo Muzeum Českého ráje v Turnově. Pokud jste se pořád nenabažili drahých kamenů, zastavte se v expozici Kamenářský dům Turnov, kde se dovíte tajemství kolem zpracování drahých kovů a skla.

♥ TIP

Návštěva šperkařského severu rozhodně není na jeden den. Spojit ji lze s pobytem v nádherné přírodě Českého ráje i s návštěvami místních zámků, hradů a jejich zřícenin. Podívejte se na hotely a ubytování na portálu Hotely.cz a najděte si hezké bydlení pro svoji dovolenou. Pěkné ubytování je polovinou zážitku z výletu.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail