Camelbaky, čili speciální batohy na kolo, jsou ideální způsob, jak při jízdě na kole doplňovat tekutiny. Jsou praktické, pohodlné a módní!

Správný pitný režim je při sportu základ a při cyklistice, ať už pouze rekreační nebo profesionální, dokonce životně důležitá věc. Až 70 % hmotnosti lidského těla tvoří voda. Při cyklistice dokážeme z tohoto objemu ztratit až 3 litry tekutin během hodiny. Půldenní vyjížďka na kole v náročnějším terénu a větším horku nás může stát až 10 litrů tekutin. Pokud bychom během jízdy na kole pravidelně nedoplňovali tekutiny, dostali bychom se do stavu vážné dehydratace ohrožující naše zdraví. A proto je namístě bavit se o tom, jak vhodně tekutiny během jízdy a na kole doplňovat. Staré dobré lahve s vodou umístěné na kostře kola jsou sice řešení, ale modernějšími a skutečně inovativními se staly především speciální batohy na kolo s vodním rezervoárem, nazývané camelbaky.

Kvalitní camelbak má pohodlné a odlehčené popruhy, pravidlem by měl být hrudní pás a reflexní prvky zvyšující bezpečnost cyklisty. Měl by mít poutko na umístění blikačky a případně poutko pro uchycení cyklistické helmy nebo chráničů ve chvílích, kdy zrovna na kole nejedeme. I ty nejmenší cyklistické baťůžky obvykle pojmou kromě rezervoáru vody i vše ostatní, co potřebujete mít při sobě: klíče, telefon, fotoaparát, doklady či svačinu.

Cyklistické batohy, nazývané camelbaky – vyberete si barvu tvar i velikost vodního rezervoáru. Camelbak je ze sortimentu e-shopu Bikeparkmost.cz

Cyklistické batohy, nazývané camelbaky – vyberete si barvu tvar i velikost vodního rezervoáru. Camelbak je ze sortimentu e-shopu Bikeparkmost.cz

Batohy na kolo nejsou jen pro dlouhé cyklotúry!

Možná budete argumentovat, že vy nic podobného nepotřebujete. Na kole vyrážíte jenom na malé vyjížďky do okolí a k tomu vám bez problému stačí vaše stará půllitrová láhev. Ale není tomu tak! Pokud si chcete jízdu na kole užít, je důležité udržet si výkon – a to i u již zmiňovaných krátkých vyjížděk. Přitom už ztráta 2 % tekutin, což může nastat během půl hodiny jízdy na kole, vede ke sníže ní výkonu o 20 %. Pokud vážíte 60 kg, znamená to ztrátu až 1,6 litrů tekutin. Ztráta 4 % tekutin snižuje výkon dokonce až o 50 %. Pokud nastane ztráta nad 6 %, začínáme obvykle kolabovat. Pořád si tedy myslíte, že vám vaše půllitrová cykloláhev na kolo stačí? I nejmenší typy camelbakůpojmou až 1,5 litry tekutin!

Camelbak má navíc další výhody. Zatímco pití z lahve upevněné na rámu kola vyžaduje obvykle, abyste zastavili – protože pití z láhve za jízdy může být nebezpečné, speciální batohy na kolo nabízí super vychytávku. Tou je hadička vyvedená z vodního zásobníku s praktickým náustkem. Doplňování tekutin je tak snadné i za jízdy na kole. Tekutiny můžete doplňovat podle potřeby během jízdy, nerozptylujte se častým zastavováním kvůli žízni a pitný režim dokážete dodržet přesně v hamonogramu, jak se má.

Víte kolik tekutin vypít při jízdě na kole?

  • Ještě před vyjížďkou na kole byste měly doplnit tekutiny. Ideální je zhruba dvě hodiny před odjezdem na kole vypít 0,5 litru vody, 30 minut před započetím sportovního výkonu pak další 2 až 3 dl vody.
  • Při samotné jízdě na kole v normálním počasí doplňujte tekutiny zhruba v pěti dávkách za hodinu, t. j. každých 20 minut. Během hodiny byste měli vypít až 0,5 až 1 litr tekutin. Pokud je ale horko, množství přijímaných tekutin musíte úměrně teplotě zvýšit a to na dvojnásobek a více. Množství přijímaných tekutin se zvyšuje i vzhledem k náročnosti trasy, kterou jedete.

Jak si správně vybrat batoh na kolo?

Vyndavatelný vodní rezervoár s vyústěním hadičky je samozřejmostí. Rozhodnout se musíte, jak velký si tento zásobník na vodu zvolíte. Objem rezervoáru na vodu v camelbaku bývá od 1,5  do cca 3 litrů. Zvažte, na jak dlouhé a náročné trasy vyrážíte a jaké jsou obvykle vaše možnosti během cesty obsah vody v zásobníku doplňovat. Nezapomeňte ale, že 3 litry jsou zhruba 3 kilogramy na zádech. Samozřejmě plus hmotnost cyklistického batohu a jeho další obsah, který do něj dáme. Možná si řeknete, že jej přece nemusíte plnit do plna, ale znáte to – když se tam vejdou tři litry, tak je tam prostě nalijeme!

Zvažte i celkovou velikost batohu na kolo. Pokud si při hodinové vyjížďce vystačíce pouze s tekutinami, stačí vám nejmenší modely. Camelback si ale můžete pořídit i větší. Takový, který schová vše, co potřebujete na delší cyklovýlet, včetně bohaté svačiny, která nezahrnuje jen Tatranku, ale i ovoce a pořádný „krajíc“ svačiny.

Pokud jste až nyní objevili kouzlo, které znají velbloudi v poušti, ale je vám líto zavrhnout váš starý batoh bez zásobníku na vodu, řešení existuje i pro vás. Koupit se dají i samostatné zásobníky (rezervoáry) s hadičkou, které lze umístit i do jiných batohů.

Svůj starý batoh můžete také dovybavit rezervoárem. K dispozici jsou camelbaky v 2 a 3 litrovém provedení.

Svůj starý batoh můžete také dovybavit rezervoárem. K dispozici jsou camelbaky v 2 a 3 litrovém provedení.

A jelikož jsme na stránkách módního magazínu – tak móda až na prvním místě! Nezapomeňte si svůj batoh na kolo vybrat podle barvy vašeho kola nebo barvy vašeho oblečení na kolo. Neutrální černá to sice vyřeší, ale z teplotního i bezpečnostního hlediska je lepší dát přednost červené, modré, zelené nebo si batoh na kolo pořídit v reflexní barvě.

Co pít při jízdě kole?

Nejspíš jste se už do camelbaku zamilovali, teď vás ale možná napadá otázka – co při jízdě na kole správně pít. Voda… ano, proč ne, ale je důležité si uvědomit, že při sportovním výkonu neztrácíme z těla jenom vodu, ale rovněž ve vodě rozpustné minerály – sodík a draslík. Současně tělo pro svoji regeneraci potřebuje větší přísun hořčíku. Kratší nenáročné vyjížďky tedy můžete absolvovat se zásobou čisté vody, čaje oslazeného medem nebo hroznovým cukrem, či s vodou ochucenou přírodní šťávou. Pro náročnější jízdu si však raději pořiďte speciální nápoje pro cyklisty obohacené o minerály. Bývají v práškové podobě rozpustné ve vodě a do svého camelbaku je můžete směle nalít. Vyvarujte se však energetickým cyklonápojům, jejichž obsah sacharidů překračuje 8 %. Ty zpomalují vstřebávání a místo zvýšení výkonu si uženete bolest břicha nebo dokonce průjem.

Camelbak nejen na kolo

Přestože byly camelbaky vyvinuty speciálně pro použití na kolo, využijete je i v jiných zátěžových situacích nebo při jiných sportech. Ideální s nimi budu dlouhé pěší trasy, vytrvalostní běhy ale také například módní a velice zdravá chůze s holemi – nordick walking. Oceníte je při delších vycházkách se psem ale i ve chvílích, kdy prostě jen nechcete sebou v ruce vláčet lahev s vodou. Takže batohy na kolo nejsou jen na kolo!

Další vychytávky pro cyklistické batohy na kolo

Udržte svoje cyklo batohy čisté!

Rezervoár na tekutiny se dá z cyklistického batohu vyndat a vyčistit, ale přesto se můžete při jeho čištění setkat s malými potížemi. Sirupy a různé nápoje se na stěnách rezervoáru mohou usazovat a čištění nemusí být snadné. Proto je výhodné si ke camelbaku pořídit speciální čistící sadu. Ta obsahuje kartáč na čistění rezervoáru, kartáč na pročištění vnitřní stěny hadičky, sušič rezervoáru v podobě ramínka a čistící tablety. Tyto pomůcky lze pořídit i jednotlivě.

Čistící sada pro camelbak. Koupíte ji v e-shopu Bikeparkmost.cz.

Čistící sada pro camelbak. Koupíte ji v e-shopu Bikeparkmost.cz.

Víte, kolik jste toho již vypili?

Abyste měli dokonalý přehled o svém pitném režimu během jízdy na kole, můžete svůj batoh na kolo dovybavit digitálním měřičem průtoku. Snadno uvidíte, kolik jste toho již vypili a kolik vám pití ještě zbývá.

Mějte dokonalý přehled o svém pitném režimu na kole. Digitální průtokoměr pro batohy na kolo koupíte v e-shopu Bikeparkmost.cz.

Mějte dokonalý přehled o svém pitném režimu na kole. Digitální průtokoměr pro batohy na kolo koupíte v e-shopu Bikeparkmost.cz.

Vždy dokonale suchý!

Po umytí je třeba rezervoár camelbaku pořádně vysušit. K tomu vám pomůže skládací nastavitelné plastové ramínko, jež snadno pověsíte a necháte na něm svůj zásobník rychle vysušit.

Speciální ramínko pro dokonalé vysušení rezervoáru na vodu v camelbaku. Koupíte jej v e-shopu Bikeparkmost.cz.

Speciální ramínko pro dokonalé vysušení rezervoáru na vodu v camelbaku. Koupíte jej v e-shopu Bikeparkmost.cz.

Ještě pohodlnější pití!

Pořiďte si ergonomické náustky! Devadesátistupňové zahnutí u uzávěru Ergo Hydrolock vede k umístění náustku Big Bite do ergonomické polohy pro pití. Snadným otočením mechanismu on/off uzávěr otevřete nebo uzavřete.

Ergonomický náustek pro ještě pohodlnější pití z camelbaku. Koupíte jej v e-shopu Bikeparkmost.cz.

Ergonomický náustek pro ještě pohodlnější pití z camelbaku. Koupíte jej v e-shopu Bikeparkmost.cz.

 

Zdroj obrázků: FL, Bikeparkmost.cz

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail