3D tisk začíná zcela zásadně měnit celou řadu odvětví – včetně módy a oděvního průmyslu. Není to jen vize. Projekty jako Sharplayers už nyní naplno pomáhají šperkařům i módním designérům s realizací jejich vizí.

Všechna odvětví se dnes díky rozvoji moderních technologií zcela zásadně a rychle mění. Dá se předpokládat, že dnešní studenti se v podstatě připravují na povolání, která zatím ani neexistují. Otázkou je, jak dobře je na to dnešní školství připravuje. Podobné to je i s fashion designem. Oděvní průmysl se zcela zásadně změní. Zatímco dnes oblečení šijí za nízké mzdy a v nevyhovujících podmínkách lidé v Číně, Indonésii, Bangladéši, nebo třeba v Malajsii, je dost možné, že si v blízké budoucnosti doma, na vlastní 3D tiskárně, oblečení sami vytiskneme. Nebo si jej necháme vytisknout v jakýchsi „veřejných 3D tiskárnách“. Pro tuto radikální změnu už nebudou zapotřebí šičky oblečení ani bot, ale 3D návrháři oděvů, kteří nám budou nabízet modely oblečení v naší velikosti.

Móda a 3D tisk se již dobře znají

Pokud patříte mezi profesionály v oblasti fashion designu, nebo jste studenty módního návrhářství, máte už dnes možnost si 3D technologie osahat. První větší pokusy ve světě už má módní scéna za sebou. Určitě si vzpomenete na velké haló kolem první 3D módní kolekce z před čtyřech let, kterou vytiskla tehdy 27letá designérka Danit Pelegová, studující designérsky obor na Šenkarově škole inženýrství a designu v izraelském Ramat Ganu. Nebo si vybavíte sošné boty holandské módní návrhářky Iris van Herpen, která je považována za průkopnici 3D módy. S 3D tiskem ale experimentují i velké značky, jako například Nike, která se díky 3D svršku pokusila odlehčit své boty Nike Zoom VaporFly 4% FlyPrint s 3D.

Designéři a výrobci obuvi nacházejí v 3D tisku zcela nové možnosti.

Designéři a výrobci obuvi nacházejí v 3D tisku zcela nové možnosti.

S pokusy o využití 3D technologií se setkáváme pravidelně i v Česku na různých designových akcích. Jste módní designéři, navrhujete oděvy, boty nebo šperky, a chtěli byste si 3D technologie rovněž osahat a v reálu díky nim proměnit své vize na skutečnost? Nový český startup Sharplayers vám dokáže pomoci zhmotnit vaše umělecké představy do výsledného 3D výrobku. V rámci tohoto startupu dnes desítky 3D tiskáren 24 hodin denně tisknou zakázky pro různé zájemce. Jde o prototypy, ale i kusové a malosériové výroky.

3D tisk na zakázku nejen pro designéry

Vytisknout celé šaty v rámci 3D tisku je zatím pořád jenom ve fázi experimentů. Neustále se zkoumají zejména vhodné materiály, které lze pro tento účel použít. Ale už nyní je možný 3D tisk různých designových součástí oděvů, doplňků, šperků, ale 3D tisk na zakázku lze využít třeba i při obuvnické práci.

3D tisk se hodí pro prototypy, například pokud jde o šperky. Díky prototypu lze šperk snadno otestovat, stejně tak, jako jiný fashion doplněk, který je součástí oděvu, nebo je učen k samostatnému použití.

Sharplayers je startup, který pomáhá rovněž designérům, módním návrhářům a šperkařům realizovat jejich kreativní vize.

Sharplayers je startup, který pomáhá rovněž designérům, módním návrhářům a šperkařům realizovat jejich kreativní vize.

Další možností využití 3D tisku je tisk funkčních pomůcek pro tvorbu tvarově náročných šperků a jiných malých objektů. Formy pro odlévání šperků jsou vytištěny z pryskyřice, která se pak v peci zcela rozpustí a na šperku nezůstanou žádné stopy.

V Sharplayers lze však 3D technologií vytisknout i přímo finální šperky, nebo jiné módní doplňky. Může jít o běžné šperky z netradičního materiálu, ale i o designové šperky s neotřelými liniemi. Možná je kusová i menší sériová výroba.

Sharplayers – spolupráce na vývoji i finální tisk

Startup Sharplayers dokáže pomoci se zhmotněním nápadu, s vývojem produktu, s jednotlivými detaily realizace, vytvořit prototyp i zrealizovat výrobu. Dostanete rovněž radu ohledně materiálů, které jsou v případě vašeho produktu pro 3D tisk vhodné.

Zajímá vás, kolik stojí 3D tisk? Nejjednodušší je poslat informace k vašemu nápadu a k požadavkům a do třech hodin dostanete zpátky odhad nákladů. Příjemné je, že 3D tisk nezasvěcené spíše překvapí nízkou cenou než vysokou. Vždy samozřejmě záleží na volbě technologie tisku. Zatímco 3D tisk FFF má sice nízké rozlišení tisku, ale umožňuje velice levný tisk, technologie práškového slinování nebo fotopolymerace již náklady výrazně zvyšují. Sharplayers nabízí i jednu z nejpřesnějších technologií 3D tisku. Jde o SLA metodu, která tiskne na úrovni velice přesných detailů a výsledný tisk charakterizuje hladká povrchová úprava.

V Sharplayers desítky 3D tiskáren 24 hodin denně tisknou zakázky pro různé zájemce. Jde o prototypy, ale i kusové a malosériové výroky.

V Sharplayers desítky 3D tiskáren 24 hodin denně tisknou zakázky pro různé zájemce. Jde o prototypy, ale i kusové a malosériové výroky.

Produkt však může mít i dodatečnou povrchovou úpravu. Broušení a barvení realizuje Sharplayers po předchozí domluvě rovněž na klíč.

Technologie 3D tisku v detailu

Levný a rychlý 3D tisk – to je Fused Filamnt Fabtication (též FFF)

Jde o nejběžnější a nejvíce používanou technologii 3D tisku. Hodí se pro testování před digitálním 3D tiskem, na různé prototypy, ale i na finální výrobky, u kterých nevadí malé tiskové rozlišení. Jsou to různé sochy, doplňky, nebo třeba hračky. Tiskne se do velikosti 300×600×500 mm. Druhou možností pak je formát 400×400×400 mm. Maximální tloušťka stěny je 0,8 mm a maximální průměr otvoru 1 mm. Tisk je s tolerancí 0,2 mm.

Přesnou a precizní metodou 3D tisku je tzv. Stereolitography (též SLA)

K tisku se používá tekutý polymer, který je vytvrzován světlem. Touto technologií lze vyrobit skutečně precizní výrobky. Tiskne se do velikosti 150×200×65 mm. Maximální tloušťka stěny je 0,4 mm a maximální průměr otvoru 0,5 mm. Minimální doporučený reliéfní  je 0,1 mm. Tisk je s tolerancí 0,08 mm.

Zdroj obrázků: Sharplayers, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail