Pomalu, ale jistě se blíží čas vytáhnout ze skříně zimní bundy. Pokud jich máte hned několik – do města, na lyže i do práce, možná vás potěší fakt, že s nimi před sezónou nemusíte běžet do čistírny. Dají se totiž poměrně jednoduše vyprat doma. Chcete vědět, jak na to? Čtěte dál. Máme pro vás 3 tipy, jak správně prát zimní bundu.

1. Dvakrát měř, jednou řež

Než se pustíte do praní, podrobte bundu důkladné kontrole. Vašemu zraku by neměl uniknout především štítek, na kterém se nachází instrukce k péči o daný model. Většinou ho najdete v bočním švu na vnitřní straně bundy, občas však bývá skrytý také v náprsní kapse. Pročtení doporučení od výrobce vám pomůže zjistit nejen to, zda bundu můžete vyprat v pračce, nebo je potřeba šetrné ruční praní, prozradí také, jestli je vhodné ji sušit v sušičce.

Jak správně prát zimní bundu? Nezapomeňte si předně přečíst instrukce výrobce.

Jak správně prát zimní bundu? Nezapomeňte si předně přečíst instrukce výrobce.

Mimo štítku s instrukcemi zaměřte pozornost také na kapsy. Zkontrolujte, zda jste někde nezapomněli kapesník nebo čokoládový bonbon, a zapněte všechny knoflíky a zipy. Tím předejdete zbytečnému opotřebování. Na závěr je dobré otočit bundu naruby.

TIP

Pokud budete prát nepromokavé oblečení, je dobré spustit předtím jeden prací cyklus naprázdno. Pračka se tak vyčistí od usazeného prášku a změkčovadel. Na vyprání pak použijte čisticí mýdlo, prášek bez enzymů proti nečistotám nebo speciální přípravek na voděodolné prádlo.

2. Zvolte vhodné prostředky

Při praní zimní bundy nepoužívejte běžný prací prášek. Pokud máte model ušitý z nepromokavých materiálů, nejlepší budou speciální přípravky, které obnovují voděodolnost. Na péřové modely si zase připravte prací gel na oděvy s obsahem peří. Klasický prášek by totiž mohl odstranit ochrannou vrstvu tuku, díky které peří tak skvěle zahřívá.

Zimní bundě běžné prací prášek nesvědčí.

Zimní bundě běžné prací prášek nesvědčí.

Stejně jako u funkčního prádla, pracovních oděvů a outdoorového oblečení při praní vynechte aviváž. Ta totiž jednotlivá vlákna obalí tenkou vrstvičkou, která narušuje vlastnosti technických materiálů.

3. Správné sušení

Pokud už máte vypráno, vyvstává otázka, jak bundu správně usušit. Nejšetrnějším způsobem je ukončit prací proces už při máchání, vypustit vodu a bundu vytáhnout. Pak ji stačí lehce protřepat a vložit mezi dva ručníky, které přebytečnou vodu odsají. Doschnout může na sušáku nebo na ramínku, nikdy však ne na přímém slunci nebo na topení.

Důležité je vědět, i jak správně sušit zimní bundu.

Důležité je vědět, i jak správně sušit zimní bundu.

U některých zimních bund je možné použít i sušičku, vždy však na velmi nízkou teplotu. Oblečení se speciálními membránami raději sušte na vzduchu, zabráníte tak jeho poškození.

Extra tipy, jak prát zimní bundy

  • Bundy vždy otočte naruby, ať zabráníte žmolkování.
  • Některé bundy můžete po vyprání nastříkat speciální impregnací.
  • Oblečení z GORE-TEX® perte minimálně 2× ročně. Jen tak bude membrána dobře fungovat.
  • Softshellové bundy perte vždy samostatně, ať zabráníte poničení nebo obarvení jiným prádlem.
  • U péřových bund je třeba při sušení dát pozor, aby se v nich nevytvořily chuchvalce peří. Doporučuje se při schnutí s péřovkou občas jemně zatřást, při sušení v sušičce můžete použít speciální míčky, které peří načechrají.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail